DNS Kayıtları Bulma - Find DNS records

Arama motoru optimizasyonu

DNS Kayıtları Bulma


URL girinHakkında DNS Kayıtları Bulma

İnternette canlı ve çalışan milyonlarca web sitesi var. Tüm dünyada bulunan web sunucuları tarafından barındırılır ve yönetilirler. Bir web sitesini ve barındırıldığı yeri bulmak için bir dizin gerekir ve bu olmadan web sitelerini bulmak neredeyse imkansızdır.

DNS, internet için dünyadaki en büyük dijital veritabanı olan Alan Adı Sistemi anlamına gelir. Bu veritabanı, dünyadaki her web sitesi hakkında bilgi içerir. İnternete giren her web sitesi ve her makinenin dijital bir adres olan bir IP adresi vardır.

Bir web sitesinin alan adı, IP adresi ile birlikte bu veritabanında saklanır. Bir web sunucusuna bir arama tarayıcısı tarafından bir isteğe nasıl yanıt verileceğini söyleyen veri dosyaları, DNS kayıtları olarak bilinir.

DNS KAYITLARI AYRINTILARI

Bilgisayar jargonunda, DNS kayıtlarına 'eşleme dosyaları' denir. Bir web sunucusu, bir kullanıcı tarafından belirli bir web sitesini ziyaret etme isteği gönderdiğinde, istek DNS veritabanına gönderilir.

Bu veritabanı kayıtlarını arar, web sitesinin IP adresini bulur ve bunu talep eden sunucuya iletir. Bu bilgileri aldıktan sonra, talep eden sunucu, web sitesini bulmak ve isteği başlatan kullanıcıya göstermek için IP adresini kullanır.

DNS sözdizimi olarak bilinen DNS kayıtlarıyla ilişkili harfler vardır. Tüm DNS kayıtlarında yaygın olarak kullanılan sözdizimlerinin bazıları şunlardır; A, AAAA, CNAME, MX, PTR, NS, SOA, SRV, TXT ve NAPTR.

DNS SÖZDİZİMİ AÇIKLAMASI

Bir DNS kaydındaki 'A' sözdizimi en temel sözdizimi türüdür. 'Adres' anlamına gelir ve web sitesinin IP adresini gösterir.

  • 'AAAA' kaydı, ana bilgisayar adını 128 bitlik bir IPV6 adresiyle eşleyen bir IPV6 adresidir.
  • "CNAME", "konik ad" anlamına gelir ve alt etki alanlarını mevcut DNS kayıtlarıyla ilişkilendirmek için kullanılır.
  • "MX", posta alışverişi anlamına gelir ve posta alışverişi sunucuları için kullanılır.
  • Ad olarak 'PTR' kaydı bir işaretçi kaydını gösterir ve bir IPV4 adresini CNAME ile eşleştirir.
  • "NS" kaydı, "ad sunucusu" anlamına gelir ve etki alanının bulunduğu sunucuyu belirtir.
  • 'SOA' kaydı, alan hakkında en son ne zaman güncellendiği gibi önemli bilgileri depolar.
  • "SRV" kaydı, etki alanının hangi TCP hizmetini çalıştırdığını gösterir.
  • "TXT" kaydı, web sitesi yöneticisinin kayda herhangi bir metin eklemesine izin verir.

NEDEN DNS KAYITLARINA BAKMANIZ GEREKİYOR?

Herhangi bir web sitesinin DNS kayıtları, web yöneticileri ve SEO için hayati bilgiler içerir. Bu kayıtlar, görüntülemek isteyebileceğiniz herhangi bir web sitesi hakkında size ayrıntılar verir.

Bir alan adının IP adresini öğrenmek istiyorsanız, o alanın DNS kayıtlarına bakarak bu bilgiyi edinebilirsiniz. Bir IP adresi size etki alanının hangi adresten barındırıldığını söyleyecektir ve IP adreslerinin yapısını biliyorsanız, etki alanının hangi ülkeden barındırıldığını da bileceksiniz.

IP adresleri, telefon numaraları gibi atanır. Her ülkeye belirli bir numara, ardından bir şehir kodu ve ardından gerçek telefon numarasının atandığını biliyoruz. Uluslararası bir arama yapmak için, uluslararası kodu, alan kodunu ve gerçek numarayı çevirmeniz gerekir.

Arama yap. Benzer şekilde, IP adresleri de belirli bir yapıya göre atanır.

DNS kayıtlarını görüntülediğinizde aldığınız diğer önemli bilgiler, etki alanıyla ilişkili tüm alt etki alanlarının adresleridir. Ayrıca alan adı en son ne zaman güncellendiğinde, yenileme hızı vb. Nedir?

Bir rakibin DNS kayıtlarını kontrol etmek ve nereden barındırıldığını ve web sitesiyle ilgili diğer bilgileri görmek isteyebilirsiniz. DNS kayıtları, bir web sitesini kurarken veya yönetirken web yöneticileri ve SEO'lar için faydalıdır.

DNS KAYITLARI NASIL BULUNUR?

Bir alan adının DNS kayıtlarını bulmak istiyorsanız, bu kayıtları sizin için alacak ve görüntüleyecek bir SEO aracı kullanmanız gerekecektir. Bunu yapmak için, arama tarayıcınızdan seokontrol.com.tr adresine gidin ve 'DNS kayıtları bulma' simgesini bulan ve üzerine tıklayın. 

Siteye girdikten sonra, DNS kayıtlarını getirmesini istediğiniz web sitesinin alan adını yazın. 'Gönder'e basın, saniyeler içinde etki alanının DNS kayıtlarını döndürür. Burada bir alan için tüm DNS kayıtlarını görüntüleyebilirsiniz. Artık kayıtları inceleyebilir ve 'A' tipi kayıtta listelenen IP adresini görebilirsiniz. Liste ayrıca 'NS,' 'SOA,' 'MX' ve 'TXT' kayıtlarını da içerecektir.

DNS kayıtlarında bulunan tüm bu bilgiler, bir etki alanının çalıştığı ortamı ve onunla ilişkili tüm parametreleri bilmede çok yararlıdır.

Ayrıca bir Google DNS araması, bir DNS whois araması yapabilir ve DNS kayıtlarını araştırabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa, IP adresini bulmak için aramayı nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

DNS kayıtlarını almak ve incelemek SEO ve web yöneticileri için önemlidir. Bir web barındırma hizmeti kullanmaya karar verdiğinizde, web sitenizin IP adresini ve etki alanınız için web sunucuları tarafından sağlanan ek hizmetleri bilmek isteyeceksiniz. İnternet hizmeti yavaşsa veya yenileme hızı yavaşsa, web barındırma hizmeti sağlayıcınızdan bunları iyileştirmesini isteyebilirsiniz.

DNS kayıtları DNS veritabanında saklanmadan hiçbir web sitesi çalışamaz. Bir web sitesi hakkında gerekli tüm bilgileri içeren veritabanıdır.

Bu, tüm web sunucularının bir ziyaretçi talebini işlemek için kullandığı sunucudur ve onları doğru konuma yönlendirir. Örneğin, bir web sitesi sahibi web barındırma hizmeti sağlayıcısını değiştirmeye ve alanı daha iyi bir sağlayıcıya taşımaya karar verebilir. Yeni barındırma sunucularına kaydolduğunda, gerçekleşecek ilk eylem, DNS kayıtlarında bulunan alan bilgilerinin güncellenmesidir.

DNS kayıtları olmadan internette hiçbir web sitesi çalışamaz.